הנחיות כיבוי אש לחניונים אוטומטיים

19/05/2019

התחדשות עירונית, בעיקר בצורת תמ"א 38, תופסת תאוצה בשנים האחרונות ומהווה פוטנציאל גדול לגידול הנדרש בכמות הדירות למגורים באזורים צפופים. בחלק ניכר מהפרויקטים בסביבה אורבנית, הדרישה לחניות לדירות הקיימות והחדשות היא גבוהה ומצד שני, אין מקום לחניות קונבנציונליות. חניונים אוטומטיים הם הפתרון המועדף בחלק מהפרויקטים ולכן הפכו לפתרון נפוץ למדי, במיוחד באזורים בהם ערך הנדל"ן גבוה, כגון ת"א, רמת גן וגבעתיים, הרצליה, רעננה ואף לפעמים ירושלים וחיפה.

כבאות והצלה

לאחר שהשימוש בחניונים אוטומטיים עלה בשנים האחרונות, צצה דרישה להסדרת הדרישות מכיבוי אש לחניונים מסוג זה. בהקשר זה, נציבות כיבוי אש ניסחה הוראות לכל סוגי מתקני החניה, כולל חניונים אוטומטיים. ההוראה נקראת "הוראה 509 ב'".

הוראות כיבוי אש מחלקות חניונים אוטומטיים ל3 קטגוריות:

  1. חניונים בגודל של עד 200 מ"ר (עד 20 רכבים)
  2. חניונים מעל ל 200 מ"ר ומתחת ל 500 מ"ר
  3. חניונים בגודל של מעל ל 500 מ"ר

בחניונים הקטנים ביותר, בקטגוריה הראשונה לעיל, הדרישה המשמעותית ביותר לתכנון חניונים היא הפרדות נגד אש בין קומות החניון כל עוד הגובה בין הקומות עולה מעל ל 3.60 מטר. ברוב הפרויקטים המשמעות היא יציקת רצפות ביניים מבטון בין קומות החניון או לפחות בין כל 2 קומות חניון (במידה וגובהן לא עולה על 3.70 מטר). בנוסף, נדרשות מדרגות גישה בחירום מוגנות אש  לתוך לפנים החניון ברוחב של לפחות 80 ס"מ ובזווית של עד 60 מעלות. המדרגות צריכות להגיע עד לתחתית החניון ומשם ניתן לתכנן עליה ליתר קומות החניון בסולם. מערכת הכיבוי בחניון תכלול ספרינקלרים מעל לכל מקום/משטח חניה. כמו כן, נדרש שחרור עשן באוורור טבעי בחניונים עם עומק של עד 8 מטר ובעומק מעל ל8  מטר, והוצאת עשן ע"י מפוח.

חניון אוטומטי של חברת WOHR

בחניונים בקטגוריה 2 לעיל, מתווספות עוד מספר דרישות. חדר המדרגות מוגן האש חייב להיות ברוחב של לפחות 90 ס"מ ועם מבואת אש בקומות בהן יש דלת יציאה (נדרשות לפחות 2 כניסות, אחת לקומה העליונה ואחת לתחתונה). מסביב לפתח מתקן ההרמה של החניון, נדרשים ספרינקלרים היוצרים "מסך מים". המסך דורש מכסה עבור הספרינקלרים שמסביב לפתח מתקן ההרמה בגובה של 45 ס"מ. בחניונים מסוג זה כבר אין אפשרות לשחרור עשן טבעי ונדרשת הוצאת עשן ע"י מפוח (שדורש גם גנרטור).

לבסוף, בקטגוריה האחרונה השלישית של החניונים הגדולים ביותר, נדרש בנוסף לכל האמור לעיל, מעבר ברוחב של לפחות 80 ס"מ מאחורי שורות החניה שמוביל מהמדרגות לכל מכונית ופתחי מעבר של 80 * על 80 ס"מ כאשר יש קירות הפרדה.

ההנחיות מכיבוי אש הן דרישות סף שבלעדיהן אי אפשר לקבל היתר בניה עבור בניין עם חניון אוטומטי. לכן חשוב לבחור ספק מתקני חניה שמכיר את הדרישות על בוריין ומנוסה בתכנון הנדסי ואדריכלי. פרומוט מספקת שירותי תכנון לכל אורך חיי הפרויקט ובתור והינה החברה בעלת המספר הגדול ביותר בישראל של מתקני חניה אוטומטיים מותקנים. לפרומוט , יש לנו הכי הרבה ניסיון רב בכל בהיבטי התכנון. של פתרונות חניה במסגרת התחדשות עירונית בכלל ומתקני חניה אוטומטיים בפרט. למגוון הפרויקטים האוטומטיים של חברת  WÖHR ופרומוט, אתם מוזמנים לבקר בדף הפרויקטים האוטומטיים באתר החברה.