תחנה רכבת מרכזית, היילבורן, גרמניה

מתקן חניה אוטומטי לאופניים Bikesafe 885

מתקן חניה ציבורי רובוטי לאופניים - עיצוב חדשני וחווית משתמש מתקדמת

בתחנת הרכבת המרכזית בעיר היילבורן, גרמניה, נבנה מגדל החניה הציבורי האוטומטי הראשון לאופניים. מדובר במתקן חניה אוטומטי-רובוטי עם מקום ל- 122 זוגות אופניים החונים במגדל חניה בקוטר של 7.5 מטר בלבד.

המתקן, אשר נבנה כחלק מ"תכנית האופניים הלאומית 3.0" של ממשלת גרמניה, לפיה עד 2030 תהפוך המדינה למדינת רכיבה על אופניים, מהווה בעיני רבים פלא חלוצי מרחבי, הן מבחינת עיצוב והן מבחינת ממשק המשתמש החדשני והדיגיטלי.

על מנת לעמוד בתוכנית הלאומית, יש צורך להקים תשתית מתאימה עם שבילי אופניים מפותחים ומספיק מקומות חניה, אשר יתאימו לאופניים רגילים וחשמליים, וירוכזו יחד במתקן חניה חסכוני ומוגן. פתרון כזה הוא מתקן החניה Bikesafe 885, אשר הוקם בתחנת הרכבת המרכזית בהילברון, ובו ניתן לאחסן 122 אופניים במהירות, בטיחות ובאופן חסכוני במקום- וכל זה בשטח של חניה זוגית אחת בלבד.

הודות למיקומו המרכזי של המתקן האופניים סמוך לתחנת הרכבת המרכזית של היילברון, הוא תורם לשיפור התשתית של העיר. הוא ממוקם רק כ-50 קילומטרים צפונית מבירת באדן-וירטמברג והוא חלק ממטרופולין שטוטגרט, אליו מגיעים מידי יום תושבים, נוסעים ומבקרים רבים. רבים מהם משאירים את האופניים בתחנת הרכבת המרכזית או רוכבים משם לכיוון מרכז העיר. כך, הקונספט הכולל החדשני הזה עושה עבודה חלוצית אמיתית למודרניזציה של ניידות עירונית, קונספט הניתן לשכפול גם בהקשרים ובסביבות עירוניות שונות.

מתקן החניה שנבנה מתאים לכל סוגי האופניים עד רוחב כידון של 76 ס"מ, החל מאופני כביש, אופניים חשמליים או אופניים עם מושב לילדים. בזמן החניה, האופניים נשמרים בטוחים, מאובטחים וחוסכים במקום ומוגנים מפני מזג אוויר, גניבות וונדליזם. זמני השימוש עומדים על כ- 18 שניות להוצאת זוג אופנים.

ה Bikesafe של חברת WÖHR הוא חבילה של יכולות, ארכיטקטוניות וטכניות, המספקות תשובות לאתגרים נוספים מלבד ונדליזם. תאורת ה-LED  מאירה את המתקן, ומונעת מחרקים להיכנס, וניתן להתאימה לאירועים מיוחדים. צבע נון-סטיק מיוחד המצפה את המבנה מונע מאמני גרפיטי לצייר עליו, וכדי למנוע מציפורים לקנן בו או חלילה להיכנס ולגרום לתאונה, הותקנה רשת מיוחדת.

חידוש טכני מיוחד בחניון האופניים האוטומטי הראשון הוא צג המגע, אשר הממשק החכם שלו משרת קבוצות משתמשים שונות:

  • הזמנות מראש באמצעות אפליקציה
  • דיירים קבועים באמצעות צ'יפ
  • מנויים שמשלמים לפי שימוש וחונים ספונטניים - כגון תיירים - עם כרטיס אשראי

מאפייני הפרויקט

  • חניון אוטומטי-רובוטי לאופניים מדגם Bikesafe 885 עם מקום ל- 122 אופניים ואופניים חשמליים
  • זמני שימוש של כ- 18 שניות
  • בחירה בין שני גבהים לאופניים: 6- מפלסים 125 ס"מ, מפלס אחד – 135 ס"מ
  • בעת חניה, התוכנה עצמה מחליטה באיזה מקום חניה יש להשתמש
  • גובה המגדל- כ. 11.80 מטר
  • קוטר- כ. 7.5 מטר
  • משקל מקסימלי לחניה או לאופניים עם אביזרים/תוספות: עד 30 קילו

מתקני החניה בפרויקט