חניה מתחת לרחוב, מינכן, גרמניה

מתקן חניה אוטומטי Multiparker 740

מתקן חניה אוטומטי במינכן

מתקן חניה אוטומטי במינכן מתחת לרחוב ל- 284 רכבים מדגם Multiparker 740

מצב החניה באזור "München Neuhausen" במינכן דומה למצב ברוב האזורים ליד מרכזי הערים הגדולות: מעברים צרים, בניינים ישנים ותנועת רכבים כבדה יוצרים מחסור של מקומות חניה לתושבים. במינכן, רשויות הבניה החליטו על פתרון חדשני ואטרקטיבי - חניה מתחת לרחוב. בסופו של דבר, עלות החניה הנמוכה ביותר למקום חניה היא שגרמה להחלטה לנטות לטובת פתרון חניה אוטומטי: נפח בניה מופחת למקום חניה, הוצאות בניה מופחתות בשל אי צורך במערכות אוורור, תאורה, מעליות, מדרגות, רמפות וכו'. בפרויקט זה נבחרה מערכת החניה האוטומטית Multiparker 740 של Wöhr.

המיקום של החניון דרש תפעול מיוחד של אתר הבניה שכלל:

  • סגירת הרחוב
  • ניתוב מחדש של שירותים
  • ניתוב מחדש של כבלי החשמל
  • בניית המרתף בגישת TOP-DOWN 4

קופסאות זכוכית מעוצבות ואטרקטיביות הממוקמות מעל הקרקע ומשמשות נקודות כניסה ויציאה לרכבים הם הסממן היחיד ברחוב לחניון האוטומטי. המשתמש בעל היתר החניה נוסע לאחד משני אזורי הכניסה שהוא הוקצה אליהן. באזור הכניסה ניתן להגיע למתקן התפעול מחלון הנהג. המשתמש פותח את דלת הכניסה ע"י העברת צ'יפ המשדר שלו במתקן התפעול. בהיכנסו פנימה הוא מובל בעזרת הוראות אוטומטיות על גבי צגים אלקטרוניים. ברגע שהוא מגיע למקום העצירה הנכון, הוא עוצר, יוצא מרכב, נועל את רכבו ועוזב את אזור הכניסה.

מיקום הרכב החונה וגודלו נבדקים בעזרת סורק לייזר וחוסם אור. לאחר הבדיקה, הדלת של אזור הכניסה נסגרת והרכב מובל אוטומטית למקום החניה. בשביל לאחזר את הרכב, המשתמש חוזר לאחד מנקודות היציאה ובעזרת צ'יפ המשדר, הוא בוחר את הרכב שמובל באופן אוטומטי לאזור המעבר. ברגע שמערכת החניה העבירה את משטח החניה עם הרכב לאזור המעבר, שתי הדלתות נפתחות – דלת הכניסה עבור הנהג ודלת היציאה בשביל שיוכל לצאת עם רכבו. לאחר מכן שתי הדלתות נסגרות באופן אוטומטי ותהליך חניה חדש יכול להתחיל.

באמצעות שימוש בחניון האוטומטי מתחת לרחוב, 284 רכבים לא נדרשו לחפש יותר מקומות חניה באזור. רמת הרעש ברחוב ירדה ונתיבי האופניים והמדרכות ששימשו בעיקר לחנית רכבים שוחררו עבור רוכבי האופניים והולכי הרגל. הרחוב עצמו גם שופץ ושודרג והוספו לו עצים ואזורים ירוקים. צמצום רעש התנועה יחד עם מתן חניה טובה מתחת לכביש החזירה את האזור של העיר הפנימית למקום אטרקטיבי לחיות ולעבוד בו.

מתקני החניה בפרויקט